Plenērs

Šonedēļ Grobiņā norisinājās starptautisks zinātnisks seminārs un plenērs “Grobiņas arheoloģiskā kompleksa veidošanās un kultūrvēsturiskā nozīme: arheoloģija, vēsture un kultūras mantojuma pārvaldība”.

Seminārā piedalījās Latvijas Universitātes profesors  Dr. Andris Šnē, Dr. Ingrīda Līga Virse no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Arheoloģijas departamenta, Helsinku Universitātes profesore Dr. Kristina Ilvesa, profesors Dr. Kenets Aičisons no Apvienotās Karalistes, Dienvidkurzemes novada tūrisma centra eksperts tūrisma jautājumos Raimonds Reinis, Latvijas Universitātes lektore Elīna Guščika un Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes Kurzemes reģionālās nodaļas valsts inspektore Jana Mikuļska.

Plenēra pirmajā dienā viesi apmeklēja Liepājas muzeju, kur aplūkoja atradumu ekspozīciju, kas izveidota pēc Grobiņā veiktajiem arheoloģiskajiem izrakumiem.

Otrā diena bija veltīta pastaigai pa Grobiņu un tās apkārtni, kuras laikā R. Reinis viesus iepazīstināja ar Ālandes dabas parku un pilsdrupu projektu un arheoloģisko ansambli (Grobiņas pilskalnu (Skābaržkalnu) un apmetni, Priediena, Atkalnu, Smukuma un Porānu senkapu) pārvaldību un attīstības perspektīvām.

Plenēra dalībnieki apmeklēja arī aktīvā tūrisma centru “Kuršu vikingu apmetne”, kur tūrisma kluba “OGA” pārstāve Maija Ostele pastāstīja viesiem par biedrības darbību un cienāja ar tēju, kas vārīta uz uguns vienā no vikingu apmetnēm.

Plenērs noslēdzās ar diskusiju par nākotnes perspektīvām un virzieniem, lai turpinātu Grobiņas arheoloģiskā ansambļa ceļu uz UNESCO Pasaules mantojuma nomināciju. Lai to sasniegtu, viens no galvenajiem uzdevumiem ir zinātniski pētniecisko rakstu publikācijas par Grobiņu Eiropas universitātēs.

Šis seminārs un plenērs ir priekšdarbs, lai 2025. gadā Dienvidkurzemes novadā norisinātos starptautiska zinātniskā konference par Grobiņas arheoloģisko ansambli.