Iedzīvotāju ievērībai Dzīvnieki
stirna

Līdz ar rudens iestāšanos, kad uz ceļa pasliktinājusies redzamība, aļņiem un staltbriežiem sācies riesta laiks, kā arī dzīvnieki iznāk ceļmalās meklēt barību. Tāpēc autovadītājiem ir jābūt uzmanīgiem, īpaši meža apvidos  un posmos, kas aprīkoti ar brīdinājuma ceļazīmēm “Savvaļas dzīvnieki”.

Nereti sadursmes ar dzīvniekiem notiek vietās, kur ceļa tuvumā ir upe. Rudenī arī maziem dzīvniekiem patīk uzturēties ceļu tuvumā. Savukārt lapsas un jenotsuņus pievilina jau notriektie dzīvnieki, kas kļūst par to barību.

Kā rīkoties, ja uz ceļa sastapts dzīvnieks?

  • Ieraugot meža dzīvniekus ceļa malā, drošas braukšanas speciālisti autovadītājiem iesaka samazināt braukšanas ātrumu, jo dzīvnieka reakcija nav paredzama. Ātruma samazinājumam ir jābūt diezgan pamatīgam, lai nepieciešamības gadījumā autovadītājs spētu ātri apstādināt transportlīdzekli vai veikt drošu apdzīšanas manevru.
  • Ja dzīvnieks neiet prom, var mēģināt signalizēt vai pavisam lēnām apbraukt pa pretējo joslu, ja netuvojas citas automašīnas, bet nedrīkst veikt straujas kustības. Ja tas ir neliels meža dzīvnieks, stūre jātur taisni un jāsamazina ātrums - pat, ja notiks sadursme, iznākums būs tikai notriekts dzīvnieks, bet cilvēki paliks neskarti. Ir bijuši gadījumi, kad autovadītājs, vēloties izvairīties no sadursmes un paglābt dzīvnieku, veic straujus manevrus un iebrauc grāvī.
  • Ja ceļam pārskrien dzīvnieks, nekavējoties jābremzē, jo vienam var sekot vēl kāds.

Ko darīt, ja noticis negadījums ar dzīvnieku?

  • Par to jāinformē Valsts policija, zvanot pa tālruni 110 vai 112. Nekādā gadījumā nedrīkst atstāt notikuma vietu, jo šāda situācija ir uzskatāma par ceļu satiksmes negadījumu.
  • Ja nav cietušo un transportlīdzeklis var turpināt ceļu, pietiek ar Valsts meža dienesta informēšanu pa tālruni 67212776. Ja cilvēks pēc negadījuma vēlas saņemt atlīdzību no apdrošinātāja, jāzvana policijai jebkurā gadījumā.
  • Redzot notriektu dzīvnieku uz autoceļa, jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukuma telefonu 112 un jāinformē par vietu, kur noticis negadījums ar dzīvnieku, lai atbildīgo dienestu speciālisti to savāktu.
  • Redzot notriektu dzīvnieku, ir iespējams informēt arī Valsts meža dienestu, tostarp izmantojot mobilo lietotni “Mednis”.
  • Ja atrastais notriektais dzīvnieks atrodas uz valsts autoceļa, par to var informēt VSIA “Latvijas Valsts ceļi”, zvanot uz bezmaksas diennakts tālruni 80005555.
  • Notriekto dzīvnieku piesavināties nedrīkst - saskaņā ar Medību likumu tā ir nelikumīga medījamo dzīvnieku ieguve un par to draud sods. Jāatceras, ka dzīvnieki var būt arī slimi.

 

Informāciju sagatavojusi:

VSIA “Latvijas Valsts ceļi”

Komunikācijas daļa