Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) apkopotā informācija liecina, ka šogad pēc apmaldīšanās mežā vai purvā izglābti jau 12 cilvēki. Kopumā ugunsdzēsēju glābēju palīdzība pērn bija nepieciešama 65 cilvēkiem.
Sākoties ogu un sēņu laikam, VUGD regulāri saņem palīdzības saucienus no tiem, kas apmaldījušies mežā. Glābšanas darbus VUGD īsteno kopā ar Valsts policiju un ugunsdzēsējiem glābējiem, kas ieslēdz autocisternas skaņas vai signālu, lai cilvēkiem norādītu, kurā virzienā atrodas izeja no meža. Cilvēkam, to sadzirdot, jādodas skaņas virzienā. Ja būs nepieciešams, apmaldījušos cilvēku meklēs, teritoriju no augšas pārskatot ar dronu, kurš aprīkots ar termokameru.
"To, cik operatīvi cilvēku izdosies atrast un izglābt, bieži nosaka tas, vai cilvēkam ir līdzi uzlādēts mobilais telefons. Ja cilvēks ir zvanījis uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu tālruņa numuru 112, lai ziņotu par apmaldīšanos, tad visticamāk, ka ugunsdzēsēji glābēji ar viņu sazināsies, lai apmainītos ar informāciju," skaidro VUGD Operatīvās vadības pārvaldes priekšnieks Kristaps Kolbergs.
- Pirms došanās mežā, informējiet piederīgos par to, kurā vietā plānots sēņot vai ogot. Šīs norādes palīdzēs operatīvajiem dienestiem noteikt iespējamo meklēšanas teritoriju apmaldīšanās gadījumā.
- Izvēlēties apģērbam un galvassegai spilgtas un košas krāsas – tas palīdzēs jūs ātrāk pamanīt meža zaļumos.
- Mežā nedodieties vienatnē, lai nepieciešamības gadījumā otrs cilvēks varētu palīdzēt.
- Paņemiet līdzi pilnībā uzlādētu mobilo telefonu, lai ir iespējams sazināties ar operatīviem dienestiem.
- Pārliecinieties, ka telefonā ieslēgta atrašanās vietas noteikšana, kas apmaldīšanās gadījumā palīdzēs noteikt jūsu aptuveno atrašanās vietu.
- Paņemiet arī ūdens pudeli un šokolādi, jo tie apmaldīšanās gadījumā palīdzēs atgūt nepieciešamo enerģiju.
- Atcerieties par kabatas lukturīti un svilpīti.
- Vērojiet apkārtni un sekojiet līdzi, kur pārvietojieties – stigas, elektrolīnijas, zīmīgi koki, dabas objekti palīdzēs saprast jūsu atrašanās vietu.
- Saprotot, ka esat apmaldījies, nekrītiet panikā un nemēģiniet haotiski staigāt pa mežu un meklēt atpakaļceļu, jo tādējādi jūs varat ieiet mežā vēl dziļāk.
- Centieties saklausīt, kas tuvumā atrodas – šoseja vai dzīvojamā māja.
Ja saprotiet, ka pašu spēkiem nespēsiet izkļūt no meža, tad nekavējoties zvaniet glābējiem pa tālruni 112 un nosauciet pēc iespējas konkrētākus orientierus – kurā vietā iegājāt mežā, cik ilgi tur jau esat, kādus dabas vai cilvēka veidotus objektus esat šķērsojis vai, kam esat pagājis garām. Ja glābēji dodas jums palīgā, tad uzmanīgi ieklausieties, vai nedzirdat skaņas signālu, kas parādīs pareizo virzienu izejai no meža, esiet gatavs, ka ugunsdzēsēji glābēji jums var zvanīt un atbildiet, ja jums zvana nepazīstams numurs, kā arī taupiet mobilā telefona bateriju, nezvanot tuviniekiem un draugiem, lai tikai pastāstītu, kas ar jums noticis.
Autors: VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļa