• 2022.gada 22. jūnijā Dienvidkurzemes novada Būvvaldē (turpmāk tekstā-Būvvalde) tika iesniegts Būvniecības ieceres iesniegums Vēja stacijas “Priekule” būvniecībai nekustamajos īpašumos ar kad.apz. 64820060039 Priekules pagastā un ar kad.apz. 64980040098 Virgas pagastā un būvniecības ieceres dokumentācija (iesniedzējs Akciju sabiedrība “Latvenergo”; izstrādātājs Akciju sabiedrība “Latvenergo”); Būvniecības iecere paredz divu vēja elektrostaciju (kopējā jauda 11MW) būvniecību – vienu Virgas pagastā, otru Priekules pagastā.
  • 2022.gada 25.jūlijā Būvvalde pieņēma lēmumu par būvniecības ieceres publiskās apspriešanas nepieciešamību (atbilstoši Būvniecības likuma 14.panta (5) sadaļai - Ja blakus dzīvojamai vai publiskai apbūvei ir ierosināta tāda objekta būvniecība, kurš var radīt būtisku ietekmi (smaku, troksni, vibrāciju vai cita veida piesārņojumu), bet kuram nav piemērots ietekmes uz vidi novērtējums, būvvalde nodrošina būvniecības ieceres publisku apspriešanu un tikai pēc tam pieņem lēmumu par ierosinātā objekta būvniecības ieceri);
  • Pēc Būvvaldes lēmumā pieprasīto materiālu saņemšanas (iesniegti atbilstoši MK noteikumu Nr.671 “Būvniecības ieceres publiskas apspriešanas kārtība” 10. un 11.punktiem), Būvvalde 2022.gada 6.septembrī pieņēma lēmumu Par Būvniecības ieceres – Vēja stacijas “Priekule” būvniecība nekustamajos īpašumos ar kad.apz. 64820060039 Priekules pagastā un ar kad.apz. 64980040098 Virgas pagastā publiskās apspriešanas uzsākšanu;
  • Atbilstoši lēmumā noteiktajam:
  1. Būvniecības ieceres publiskā apspriešana notika no 2022.gada 9.septembra līdz 7.oktobrim.
  2. Būvniecības ieceres publiskās apspriešanas sanāksme notika 2022.gada 20. septembrī, plkst. 18.00, Priekules pagasta un Priekules pilsētas apvienības pārvaldes zālē, Saules ielā 1, Priekulē, Priekules pagastā, Dienvidkurzemes novadā (skat. Publiskās apspriešanas sanāksmes protokolu pielikumā)
  3. Ar būvniecības ieceres dokumentāciju varēja iepazīties:
  • Priekules pagasta un Priekules pilsētas apvienības pārvaldē - VPVKAC klientu apkalpošanas centrā, Saules ielā 1, Priekulē, Priekules pagastā, Dienvidkurzemes novadā, apvienības pārvaldes darba laikā,
  • Gramzdas un Virgas pagastu apvienības pārvaldē, “Virgas muiža”, Virgā, Dienvidkurzemes novadā, apvienības pārvaldes darba laikā,
  • Dienvidkurzemes novada pašvaldības tīmekļa vietnē www.dkn.lv.

APTAUJAS LAPAS

Publiskās apspriešanas laikā bija pieejamas APTAUJAS LAPAS, kurās atbilstoši MK noteikumu Nr.671 “Būvniecības ieceres publiskas apspriešanas kārtība” 10.2. bija iespēja atbildēt uz šādiem jautājumiem:

10.2.1. vārds, uzvārds, dzīvesvieta, kontaktinformācija (tālruņa numurs, elektroniskā pasta adrese) vai juridiskās personas nosaukums, reģistrācijas numurs, juridiskā adrese un kontaktinformācija (tālruņa numurs, elektroniskā pasta adrese);

10.2.2. kā un cik lielā mērā iecerētā būvniecība aizskar personas tiesības vai likumiskās intereses;

10.2.3. priekšlikumi, ierosinājumi vai nosacījumi, lai, īstenojot būvniecības ieceri, netiktu aizskartas personas tiesības vai likumiskās intereses;

10.2.4. cita ar būvniecības ieceri saistīta informācija.

Publiskās apspriešanas laikā netika saņemta neviena aizpildīta aptaujas lapa.

PĀRĒJIE IESNIEGUMI

Publiskās apspriešanas laikā līdz 2022.gada 7.oktobrim tika saņemti 50 iesniegumi.

Tā kā 6 iesniegumi neatbilda LR “Iesniegumu likuma” 7.panta pirmās daļas 1.punkta prasībām, tad šajos iesniegumos paustais viedoklis netika ņemts vērā.

Līdz ar to šajā pārskatā ir vērā ņemti 44 iesniegumi.

Visi iesniegumi satur vienādu tekstu un ir iesniegti kā aicinājumi “sakarā ar paredzētās darbības ietekmes uz vidi novērtējuma sabiedrisko apspriešanu” (kaut gan publiskā apspriešana ir būvniecības ieceres publiskā apspriešana).

Iesniegumu iesniedzēji raksta, ka:

  1. Paredzēto vēja elektrostaciju maksimālais augstums (210m) un jauda (lielāka par  20 MW) būtiski atšķiras no pārējām Priekules pagastā esošajām elektrostacijām;
  2. Vēja elektrostacijas un vēja parki ir paaugstināta riska objekti, kas var radīt draudus videi, cilvēka dzīvībai, veselībai vai īpašumam.
  3. ES un pasaulē veiktie pētījumi liecina, ka VES galvenie problemātiskie jautājumi ir troksnis, infraskaņa, ultraskaņa, vibrācijas un ēnojums, kas var nelabvēlīgi ietekmēt cilvēka veselību un dzīves kvalitāti 20 km attālumā no VES.
  4. Iecerētās VES ietekmēs ainavu, tuvumā esošo Priekules pilsētu un tās iedzīvotājus ar iespējamo noēnojumu, ietekmēs tuvumā esošo lauksaimniecību.
  5. VES parametri – rotoru izmērs, augstums, skaits, krāsa, materiāls, piekļuves ceļi, ar staciju saistītās ēkas, savienojumi, tīkla pieslēgumi un pārvades līnijas – ietekmē ainavas vizuālo tēlu. VES veido vertikālas dominantes ainavā, kas varētu negatīvi ietekmēt gleznaino vidi Priekules un Virgas pagastos.
  6. Tuvumā esošās sikspārņu sugas un citas dzīvas radības var tikt apdraudētas.
  7. Radītā trokšņa dēļ var tikt radīts cilvēciskais apdraudējums, kas var izraisīt spēcīgas migrēnas apkārtējiem.
  8. Vidē izplatītos un augsni, gruntsūdeņus un akas piesārņotu ķīmiskas vielas, kas tiktu izmantotas šo staciju uzturēšanai ziemā.
  9. Pamatojoties uz Stokholmas deklarāciju “Par cilvēka dzīves vidi” 1.principu (Cilvēkam ir pamat tiesības uz brīvību, vienlīdzību un adekvātiem dzīves apstākļiem vidē, kuras kvalitāte nodrošina cienīgu dzīvi un labklājību), kā arī LR Satversmes 115.pantu (Valsts aizsargā ikviena tiesības dzīvot labvēlīgā vidē, sniedzot ziņas par vides stāvokli un rūpējoties par tās saglabāšanu un uzlabošanu) un 1998.gada 25.jūnija Orhūsas konvenciju (nosaka sabiedrības tiesības piedalīties lēmumu pieņemšanā vides jomā) ir PRET un aicina Priekules novada (Dienvidkurzemes) pašvaldību pieņemt lēmumu par paredzētās darbības – vēja elektrostaciju būvniecību Priekules un Virgas pagastos neakceptēšanu.

PREZENTĀCIJAS PASĀKUMS

Būvniecības ieceres publiskās apspriešanas sanāksme notika 2022.gada 20.septembrī, plkst. 18.00, Priekules pagasta un Priekules pilsētas apvienības pārvaldes zālē, Saules ielā 1, Priekulē, Priekules pagastā, Dienvidkurzemes novadā.

Uz prezentācijas pasākumu ieradās ieceres ierosinātāja Akciju sabiedrības “Latvenergo” pārstāvji, Publiskās apspriešanas materiālu sagatavotāja SIA “REĢIONĀLIE PROJEKTI” pārstāvji, Priekules pagasta un Priekules pilsētas apvienības pārvaldes vadītājs, viens Dienvidkurzemes novada domes deputāts, laikraksta “Kurzemes Vārds” pārstāvis.

Publiskās apspriešanas sanāksmē nebija ieradies neviens Priekules vai Virgas pagasta iedzīvotājs.

Publiskās apspriešanas sanāksmi vadīja Dienvidkurzemes novada Būvvaldes arhitekte Ineta Butāne.

Sanāksmē ieceres ierosinātāja pārstāvji iepazīstināja ar saviem plāniem novada un valsts energoapgādes attīstībā.

Būvniecības ieceres publiskās apspriešanas materiālu izstrādātājs iepazīstināja ar būvniecības ieceri.

Klātesošie uzdeva jautājumus.

(skat. Publiskās apspriešanas sanāksmes protokolu pielikumā)

 

Informāciju sagatavoja:

Dienvidkurzemes novada Būvvaldes arhitekte Ineta Butāne