Priekulē, Ķieģeļu ielā 7, atvērts sociālā atbalsta centrs personām ar garīgās attīstības traucējumiem. 17. oktobrī notika iepazīstināšana ar jaunā centra telpām un tajā sniegtajiem sociālajiem pakalpojumiem.
Dienvidkurzemes novada Sociālā dienesta Sociālo pakalpojuma nodaļas vadītāja Andra Valuže un Sociālā atbalsta centra vadītāja Liene Oknere interesentiem demonstrēja izveidoto sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūru: dienas aprūpes centru un specializētās darbnīcas.
Bijusī Priekules novada pašvaldība 2019. gadā uzsāka un Dienvidkurzemes novada pašvaldība 2021. gada beigās pabeidza projektu “Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveide deinstitucionalizācijas plāna īstenošanai Priekules novadā”. Tā galvenais mērķis ir sniegt iespēju pilngadīgiem iedzīvotājiem ar garīgās attīstības traucējumiem vairāk iekļauties sabiedrībā, attīstot sociālas iemaņas un pašaprūpes prasmes.
Dienas aprūpes centra pakalpojuma ietvaros notiek dažādas nodarbības: mājturības, kulinārijas nodarbības, informācijas tehnoloģiju apguve, rokdarbi, veidošana, mākslas un mākslinieciskās pašdarbības spēju attīstīšanas nodarbības - zīmēšana, mūzika, grāmatu lasīšana, audioierakstu klausīšanās u.c., kā arī fiziskās aktivitātes gan iekštelpās, gan brīvā dabā. Specializēto darbnīcu pakalpojuma saņēmējiem ir iespēja apgūt darbam nepieciešamo prasmju pamatus kokapstrādē, šūšanā, izšūšanā, aušanā, adīšanā, sveču liešanas un citas prasmes, tādējādi palielinot iespēju iekļauties darba tirgū.
Šobrīd pakalpojumus saņem astoņi novada iedzīvotāji, bet kopumā centrā var uzņemt līdz 20 klientiem.
Projekta ietvaros gan dienas aprūpes centra, gan specializēto darbnīcu telpas ir aprīkotas ar mēbelēm, datortehniku, ar programmatūru un iekārtām atbilstoši pakalpojuma specifikai un mērķa grupas vajadzībām. Kokapstrādes darbnīca ir aprīkota ar jauniem darba galdiem, rokas instrumentiem, daudzveidīgām kokapstrādes iekārtām (lāzergravieris, figūrzāģi, ripzāģi, slīpmašīnas, frēzes, urbji, ēveles u.c.). Rokdarbu darbnīcā darba prasmes var apgūt ar šūšanas un izšūšanas šujmašīnām, stellēm, strādāt ar uzlīmju un nozīmīšu izgatavošanas iekārtām.
Dienas aprūpes centrā iegādātas arī dažādas attīstošas galda spēles, kā arī smilšu galdi, vienkārši mūzikas instrumenti u.c. Fizisko aktivitāšu un saturīga brīvā laika pavadīšanai brīvā dabā iegādāts sporta inventārs - nūjošanas nūjas, vingrošanas paklājiņi, vingrošanas bumbas, dažādas āra spēles (badmintons, āra dambrete, vikingu šahs, spēle boccia, petanka, krokets, ķegļu spēle u.c.). Ēst gatavošanas prasmju apgūšanai iegādāti jauni trauki un virtuves sadzīves tehnika. Iekārtota arī atpūtas telpa, sarunu telpa un kabinets personālam.
Projekta vadītāja Andra Valuže atzīst: “Svarīgākais ir šajā centrā ienest dzīvīgumu, sagaidīt pakalpojumu saņēmējus, viņu tuviniekus, iepazīstinot ar jaunajām iespējām dzīvot savādāk. Tā ir iespēja veicināt cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem iekļaušanos sabiedrībā, justies vajadzīgiem un vērtīgiem, saņemot sev nepieciešamo atbalstu tuvu dzīvesvietai un saglabājot iespēju dzīvot mājās kopā ar tuviniekiem.”
Sociālā atbalsta centra vadītāja Liene Oknere pastāsta, ka savus klientus darbinieki mīļi dēvē par jauniešiem, jo visa darbošanās notiek ģimeniski draudzīgā un radošā vidē. Jau ir iedibinātas vairākas tradīcijas – svinēt vārda un dzimšanas dienas, kopā pavadīt Līgo svētkus, un pašreiz jau notiek gatavošanās 18. novembra svinībām. Komanda nemitīgi domā, kā projektu vēl varētu pilnveidot. Piemēram, viena no idejām ir nākamo gadu izveidot arī siltumnīcu. “Es tiešām nāku uz darbu ar prieku! Mūsu jaunieši ir tik patiesi un sirsnīgi!” saka L. Oknere.
Dienas aprūpes centra un specializēto darbnīcu pakalpojums ir atbalsts arī šo personu ģimenēm, jo var atgriezties darbā un būt drošiem, ka viņu tuvinieks ir ne vien pieskatīts, bet viņam ir nodrošināta arī saturīga laika pavadīšana.
Milzīgu pateicību kolektīvam – jo īpaši audzinātājiem Simonai, Ivim, Beātei - izteica centra iemītnieku mammas. “Tā mums ir neatsverama palīdzība. Esmu tik priecīga, ka mans bērns ir laimīgs, jūtas noderīgs, un viņam ir labi piepildīta ikdiena,” teica Matīsa mamma Liena Braže.
Arī Dienvidkurzemes novada Sociālā dienesta vadītāja Elīna Pirtniece-Niķele priecājas par veiksmīgo projektu un izteica cerību turpināt ieviest un attīstīt šāda veida sociālus pakalpojumus arī citviet novadā. Apzināts, ka novadā ir ap 100 pieaugušu cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem.
Savu kolēģu veikumu augstu novērtēja Dienvidkurzemes novada Sociālā dienesta vadītāja Elīna Pirtniece-Niķele un vietniece Oksana Strēle. Kolektīvu ieradās apsveikt Priekules pagasta un Priekules pilsētas apvienības pārvaldes vadītājs Andris Razma, Dienvidkurzemes novada domes Sociālo un veselības jautājumu komitejas priekšsēdētājs Juris Grasmanis, deputātes Laila Urbāne un Inga Ratniece.