Dienvidkurzemes novada pašvaldība sadarbībā ar Aizputes Renesanses biedrību un dizaina biroju “H2E” pēc vairāku mēnešu intensīva darba nonākusi pie Aizputes Livonijas ordeņa pils dizaina attīstības koncepcijas gala versijas.
Lai izstrādātu koncepciju, veikta vēsturisko materiālu izpēte un analīze, esošās situācijas novērtējums dabā, perspektīvu izvērtēšana, vīzijas definēšana un dizaina detalizēšana. Lai pārliecinātos par izstrādātās koncepcijas atbilstību kultūras pieminekļu aizsardzības prasībām, dizaina birojs klātienē konsultējies un saņēmis rakstisku apstiprinājumu no Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes, ka iecerētie darbi ir atbalstāmi.
Izstrādātā pils koncepcija turpmāk būs pamata dokuments pilsdrupu attīstībai – iedzīvināšanai un atjaunošanai kā tūrisma piesaistošam apskates objektam, kur norisināsies dažāda veida pasākumi. Izstrādājot koncepciju, īpašs uzsvars likts uz to, lai pils apmeklētājus spētu piesaistīt neatkarīgi no sezonas, un domāts par to, lai pils būtu aizraujoša, izzinoša un pieejama ikvienam – bērnam, pusaudzim, pieaugušajam, senioram, tostarp, personām ar kustību traucējumiem.
Jau pirms pils dizaina attīstības koncepcijas izstrādes pašvaldība uzklausīja un konsultējās ar Aizputes Renesanses biedrību, kas aktīvi darbojas pilsētā aktivitātēs, iesaistot vietējos iedzīvotājus. Idejas pils iedzīvināšanas pasākumiem, kas ietvertas koncepcijā, ir balstītas uz vietējās kopienas vīziju par pils tālāko izmantošanu.
Šobrīd pils atrodas teju bīstamā stāvoklī, taču pašvaldība ir spējusi piesaistīt Valsts kultūrkapitāla fonda finansējumu, lai veiktu steidzamos pils glābšanas darbus, nosargājot mūrus no nesabrukšanas. Šie darbi tiks uzsākti drīzumā.
Pašlaik pašvaldība turpina stādāt pie ārējā finansējuma piesaistīšanas iespēju izvērtēšanas. Dotajā brīdī nav precīzi zināms, cik gala rezultātā izmaksās pils attīstības koncepcijas realizācija, taču skaidrs, ka ar pašvaldības finansējumu vien tam nepietiks un jāmeklē papildus finansējums no Eiropas savienības struktūrfondiem. Tiek izvērtēta iespēja, pils attīstības procesu veidot pakāpeniski, koncepcijas ieceri īstenojot kārtās.
Informācija par pili:
Aizputes viduslaiku pils ir Valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis Nr.1277. Pils celtniecība datējama ar XIII gadsimtu, ierindojot to starp 1276.-1300. gadā celtajām Ordeņa pilīm. Aizputes pils ir viena no plašāk pieejamajiem vēsturiskajiem objektiem, jo atrodas pilsētas vēsturiskajā centrā, kam ir piešķirts Valsts nozīmes statuss - Pilsētbūvniecībai Nr.7437. Ar savu askētisko būvmasu veidojumu, kurā viegli nolasāmi visi nozīmīgie būvperiodi, pils ir nozīmīgs ainavu veidojošs objekts, kas apskatāms no vairākiem skatu punktiem Tebras upes labajā krastā. Pils klasificējama, kā Kastellas tipa būve, kuras plāns pēc formas ir kvadrātam tuvs taisnstūris.
Informāciju sagatavojusi
Attīstības un uzņēmējdarbības daļa
Koncepcijas vizuālais makets par Aizputes Livonijas ordeņa pils kā ROBEŽPILS starpizmantošanu, saglabāšanu nākamām paaudzēm un pieejamu lietošanai.