Informatīvais ziņojums ir sagatavots pamatojoties Ministru kabineta 2004. gada 23. marta noteikumu Nr. 157 “Kārtība, kādā veicams ietekmes uz vidi stratēģiskais novērtējums” 27. punktu.

Plānošanas dokuments:

Lokālplānojums vēja parkam “Vērgale”, Vērgales pagastā, Dienvidkurzemes novadā, ar kuru precizē un detalizē Pāvilostas novada teritorijas plānojumu 2012.-2024. gadam

Vides pārraudzības valsts biroja lēmums:

2023. gada 18. aprīļa lēmums Nr. 4-02/31/2023 “Par stratēģiskā ietekmes uz vidi novērtējuma procedūras piemērošanu”

Vides pārraudzības valsts biroja atzinums:

2023. gada 2. oktobra atzinums Nr. 4-03/15/2023 “Par lokālplānojuma vēja parkam “Vērgale”, Vērgales pagastā, Dienvidkurzemes novadā Vides pārskatu”

Stratēģiskā ietekmes uz vidi novērtējuma izstrādātājs:

SIA “Grupa93”

Reģistrācijas Nr. 50103129191

Torņa iela 4, Rīga, LV-1050

info@g93.lv; www.g93.lv

Informatīvā ziņojuma sagatavošanas datums:

10.11.2023.

Dienvidkurzemes novada pašvaldības dome 2023. gada 26.oktobra sēdē ir pieņēmusi lēmumu Nr. 910 “Par lokālplānojuma vēja parkam “Vērgale”, Vērgales pagastā, Dienvidkurzemes novadā, apstiprināšanu un saistošo noteikumu izdošanu” (protokols Nr.8, 2.§).

Lokālplānojums vēja parkam “Vērgale”, Dienvidkurzemes novadā (turpmāk – Lokālplānojums) ir ilgtermiņa plānošanas dokuments. Ar Lokālplānojumu tiek radīti priekšnosacījumi vēja parka “Vērgale” attīstībai. Atbilstoši attīstības iecerei vēja elektrostaciju parkā “Vērgale” kopumā plānots izbūvēt ne vairāk kā 11 vēja elektrostacijas, kuru kopējā jauda varētu sasniegt 79,2 MW. Kopējais plānotais laiks parka izbūvei – 2 - 3 gadi. Lokālplānojuma risinājumi sagatavoti atbilstoši Dienvidkurzemes novada pašvaldības domes izsniegtajam darba uzdevumam Lokālplānojuma izstrādei, atbilstoši iesaistīto institūciju sniegtajiem nosacījumiem, kā arī atbilstoši IVN ziņojumam (sabiedriskās apspriešanas redakcijai), kas sagatavots paredzētajai darbībai saskaņā ar Vides pārraudzības valsts biroja (turpmāk – Birojs) 2021. gada 28. septembra lēmumam Nr. 5-02/24 par ietekmes uz vidi novērtējuma procedūras piemērošanu SIA “Lat Eco Development” ierosinātajai darbībai – vēja elektrostaciju parka “Vērgale” būvniecība, kam izsniegta ietekmes uz vidi novērtējuma programma Nr.5-03/9/2022, kas izsniegta 2022. gada 17. martā.

Lokālplānojumā teritorijas un izmantošanas noteikumi (turpmāk – TIAN) ir izstrādāti, ievērojot spēkā esošā Pāvilostas novada teritorijas plānojuma nosacījumus, iespēju robežās saglabājot tos nemainīgus un pielāgojot tos Ministru kabineta 2013.gada 30.aprīlī Nr.240 „Vispārīgie teritorijas plānošanas, izmantošanas un apbūves noteikumi” prasībām”.

Lokālplānojuma risinājumos, atbilstoši plānotajai attīstības iecerei, plānota vēja parka izbūve, paredzot grozīt funkcionālo zonējumu lokālplānojuma teritorijā, nosakot jaunu indeksētu funkcionālo apakšzonu Mežu teritorija (M1) un Lauksaimniecības teritorija (L1), kur cita starpā atļauta vēja elektrostaciju izvietošana. Teritorijā nemainīgi tiek saglabāts funkcionālais zonējums Transporta infrastruktūras teritorija (TR2) un Ūdeņu teritorija (Ū), precizējot funkcionālo zonu robežas atbilstoši aktuālajai topogrāfiskajai informācijai.

Saskaņā ar likumu „Par ietekmes uz vidi novērtējumu” un Vides pārraudzības valsts biroja 2023. gada 18. aprīļa lēmums Nr. 4-02/31/2023 “Par stratēģiskā ietekmes uz vidi novērtējuma procedūras piemērošanu” Lokālplānojumam ir veikts stratēģiskais ietekmes uz vidi novērtējums. Tā ietvaros ir sagatavots Vides pārskats, kuram vienlaikus ar Lokālplānojuma redakcijas publisko apspriešanu ir veikta sabiedriskā apspriešana. Vides pārraudzības valsts birojs 2023. gada 2. oktobrī ir izsniedzis atzinumu Nr. 4-03/15/2023 “Par lokālplānojuma vēja parkam “Vērgale”, Vērgales pagastā, Dienvidkurzemes novadā Vides pārskatu”.

Vides apsvērumu integrēšana plānošanas dokumentā

Lai integrētu vides apsvērumus Lokālplānojuma risinājumos, tie balstīti uz vēja elektrostaciju parka “Vērgale” būtiskās ietekmes uz vidi novērtējuma rezultātiem IVN procesa ietvaros. Pateicoties tam, ka plānošanas un IVN procesi notika vienlaikus, Lokālplānojuma izstrādes vajadzībām tika iegūta detalizēta izpētes informācija par visu paredzētās darbības vides aspektu, ietekmi un ietekmētajām teritorijām un risinājumiem negatīvās ietekmes novēršanai. Lokālplānojuma risinājumi izstrādāti ņemot vērā šādas galvenās teritorijas izpētes:

  • Trokšņa ietekmes izpēte
  • Augu sugu (vaskulārie augi) un biotopu (meži, purvi) izpēte
  • Mirgošanas efekta ietekmes izpēte
  • Sikspārņu populācijas izpēte
  • Gaisa kvalitātes novērtējums
  • Ornitofaunas izpēte
  • Klimata ietekmes novērtējums
  • Ainavas un vizuālās ietekmes novērtējums
  • Vibrāciju ietekmes izpēte
  • Kultūrvēsturisko vērtību novērtējums
  • Elektromagnētiskā starojuma izpēte
  • Vides risku un avārijas situāciju novērtējums
  • Atkritumu apsaimniekošanas novērtējums
  • Sociāli ekonomiskās ietekmes novērtējums

Vides pārskata, institūciju atzinumu un sabiedriskās apspriešanas rezultātu integrēšana plānošanas dokumentos

Lokālplānojuma stratēģiskā ietekmes uz vidi novērtējuma Vides pārskata izstrāde notika vienlaikus ar Lokālplānojuma izstrādi un ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojuma sabiedriskās apspriešanas redakcijas sagatavošanu, tādēļ jau plānošanas procesā, balstoties uz ietekmes uz vidi novērtējuma rezultātiem, tika izvērtēta Lokālplānojuma iespējamā ietekme uz vidi un nepieciešamie pasākumi negatīvās ietekmes mazināšanai iekļauti Lokālplānojuma risinājumos, t.sk. TIAN prasībās.

Par Vides pārskata projektu vides institūcijas ir sniegušas atsauksmes.

Dabas aizsardzības pārvaldes Kurzemes reģionālā administrācija atsauksmē ir secinājusi, vides pārskata projekts ir sagatavots vienots visai plānotās darbības ietvertajai teritorijai un par vides pārskatu izteikusi priekšlikumu tajā iekļaut detalizētāku informāciju par monitoringu, t.sk. ornitofaunas monitoringu. Vides pārskata 11. nodaļa ir precizēta atbilstoši Dabas aizsardzības pārvaldes ieteikumam.

Veselības inspekcija rekomendācijās papildus komentārus vai priekšlikumus par vides pārskata projektu neizteica.

Valsts vides dienests Atļauju pārvalde izteica priekšlikumus par nepieciešamību Vides pārskata 11. nodaļā “Vides monitorings un paredzētie pasākumi plānošanas dokumenta īstenošanas monitoringa nodrošināšanai” iekļaut konkrētu monitoringa pasākumu apkopojums un raksturojums turpmākai paredzētās darbības attīstībai lokālplānojuma teritorijā vērtējot ietekmi uz vidi, sugām un biotopiem, un novēršot negatīvas sekas. Vides pārskata 11. nodaļa ir precizēta atbilstoši Valsts vides dienesta ieteikumam.

Sabiedriskās apspriešanas sanāksmē par Vides pārskata projektu komentāri vai priekšlikumi netika izteikti.

Vides pārraudzības valsts birojs 2023. gada 2. oktobra atzinumā Nr. 4-03/15/2023 “Par lokālplānojuma vēja parkam “Vērgale”, Vērgales pagastā, Dienvidkurzemes novadā Vides pārskatu ir secinājis, ka  Lokālplānojuma Vides pārskats kopumā atbilst normatīvo aktu prasībām, tajā ietverti secinājumi par vides problēmām un nepieciešamajiem risinājumiem to novēršanai. Birojs ir arī norādījis, ka īstenojot plānošanas dokumentu, jāņem vērā Biroja atzinumā un Vides pārskatā izteiktie priekšlikumi.

Pirms Lokālplānojuma apstiprināšanas Dienvidkurzemes novada pašvaldībā ir izvērtētas Vides pārraudzības valsts biroja 2023. gada 2. oktobra atzinumā Nr. 4-03/15/2023 iekļautās rekomendācijas un pieņemti sekojoši risinājumi to izpildei:

Vides pārraudzības valsts biroja rekomendācijas[1]

Risinājums, komentārs

4.3. Lokālplānojuma ieviešanas stadijā, lai novērstu negatīvu ietekmju veidošanos,  ir jāievēro normatīvo aktu prasības, Lokālplānojuma TIAN nosacījumi, kā arī Biroja atzinumā par ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojumu “Vēja elektrostaciju parka “Vērgale” būvniecība Dienvidkurzemes novada Vērgales pagastā”  ietvertie nosacījumi.

Rekomendācija ir ieviešana Lokālplānojuma realizācijas laikā.

​​​​​​​4.4. Birojs vērš uzmanību, ka par VES krāsojumu un aprīkošanu par atbilstošu aizsargapgaismojumu nepieciešams konsultēties ar VSIA “Latvijas gaisa satiksme” un nepieciešamības gadījumā jāprecizē TIAN 18 un TIAN 19 punkti.

Ņemts vērā.

Rekomendācija izvērtēta, konsultācijas par atbilstošu aizsargapgaismojumu ir notikušas.  Kopumā Lokālplānojuma ieviešanā ir jāņem vērā, ka Lokālplānojuma TIAN 69.punkts paredz, ka vēja parka būvniecība un ekspluatācija ir veicama īstenojot Biroja atzinumā par ietekmes uz vidi novērtējuma “Vēja parka “Vērgale” būvniecība Dienvidkurzemes novada Vērgales pagastā” noteiktos pasākumus ietekmes uz vidi mazināšanai noteiktos pasākumus ietekmes uz vidi mazināšanai. Secināms, ka par VES krāsojumu un aprīkošanu ar atbilstošu aizsargapgaismojumu var tikt izvirzīti arī nosacījumi iepriekšminētajā atzinumā par IVN ziņojumu. Tādēļ Lokālplānojuma pilnveidošana pirms apstiprināšanas pašvaldības domē nav nepieciešama.

​​​​​​​​​​​​​​4.5. Birojs secina, ka Vides pārskatā ir sniegts plānošanas dokumentu īstenošanas būtiskāko ietekmju novērtējums, vērtējot plānotos risinājumus Lokālplānojuma teritorijas turpmākajai attīstībai. Vides pārskatā netiek prognozēts, ka varētu tikt īstenoti tādi turpmākās Lokālplānojuma attīstības scenāriji, kuru rezultātā tiktu radīta būtiska negatīva ietekme. Kopumā Birojs pozitīvi vērtē TIAN iekļautos nosacījumus VES darbībai, kas saistīti ar teritorijas labiekārtoju, ietekmes mazināšanu uz dabas vērtībām, kā arī vides risku mazināšanu.

Pieņemts zināšanai.

Atbilstoši Novērtējuma likuma 23.5 panta sestās un septītās daļas prasībām Birojs konstatē:

 

  1. Lokālplānojumu Vides pārskats kopumā atbilst normatīvo aktu prasībām, tajā ietverti secinājumi par vides problēmām un nepieciešamajiem risinājumiem to novēršanai.

Pieņemts zināšanai.

 

  1. Plānošanas dokumentu īstenojot, jāņem vērā šajā Biroja atzinumā (3.4. punktā ar apakšpunktiem, 3.6., 4.2. un 4.3. punktā) un Vides pārskatā norādītais. Īstenojot VES attīstību Lokālplānojuma teritorijā, jāņem vērā ar Lokālplānojumu izvirzītie nosacījumi.

Pieņemts zināšanai.

Rekomendācija ieviešama Lokālplānojuma īstenošanas laikā.

  1. Lai konstatētu Lokālplānojumu īstenošanas radīto tiešo vai netiešo ietekmi uz vidi, Dienvidkurzemes novada pašvaldībai vismaz vienu reizi plānošanas periodā (2028. gadā) jāizstrādā monitoringa ziņojums un jāiesniedz (arī elektroniskā veidā) Birojā.

Pieņemts zināšanai.

Rekomendācija ieviešama Lokālplānojuma īstenošanas laikā.

Pieņemtā plānošanas dokumenta pamatojums

Spēkā esošajā Pāvilostas novada teritorijas plānojumā visā Lokālplānojuma teritorijā ir noteikta Lauku zemju (L) funkcionālā apakšzonu LR-9, kurā ir atļauta vēja elektrostaciju izbūve un apakšžonējuma izveides mērķis ir teritorija vēja elektrostaciju, kuru jauda ir lielāka par 20 kW, plānošanai un būvēšanai. Spēkā esošā teritorijas plānojuma TIAN 304. punktā ir noteiktas prasības VES attālumiem līdz dzīvojamai apbūvei, savstarpēji starp VES un citas prasības. Pēc teritorijas plānojuma stāšanās spēkā ir pieņemti Ministru kabineta noteikumi Nr. 240 (2013.) 13.10.2020. noteikumu Nr. 630 redakcijā, kuros  noteikts minimālais attālums (800m), kādā VES, kuru jauda ir lielāka par 2 MW, drīkst izbūvēt no dzīvojamajām ēkām. Izvērtējot Lokālplānojuma teritorijā un tā tiešā tuvumā esošo viensētu izvietojumu kontekstā ar iepriekšminēto Ministru kabineta noteikumu Nr. 240 (2013.) prasību, secināms, ka VES izvietošana nav pieļaujama visā Lokālplānojuma teritorijā un īpašumos. Tādēļ plānošanas procesā secināts, ka attiecībā uz teritoriju, kurā VES izvietošana ir pieļaujama, nav lietderīgi plānot vēl citas alternatīvas, jo atlikusī teritorija ir salīdzinoši neliela (mazāka par 50% no kopējās Lokālplānojuma platības, ap 50%, ja nākotnē viensētas Vitkas un/vai Rieģe netiek izmantota dzīvojamai funkciju un uz tām neattiektos prasība par 800 m attāluma ievērošanu).

No vides aizsardzības viedokļa izvērtētās alternatīvas aprakstītas un novērtētas IVN ziņojuma 7. nodaļā. IVN ietvaros izvērtētas paredzētās darbības vietas alternatīvas un tehnoloģiskās alternatīvas. SIVN procesā citas alternatīvas vides aizsardzības kontekstā netiek izskatītas, Lokālplānojuma risinājumos iekļautas alternatīvas, kuru ieviešana izriet no IVN ziņojuma rekomendācijām.

Pasākumi plānošanas dokumentu īstenošanas monitoringa veikšanai

Atbilstoši Vides pārraudzības valsts biroja 2023. gada 2. oktobra atzinumā Nr. 4-03/15/2023 “Par lokālplānojuma vēja parkam “Vērgale”, Vērgales pagastā, Dienvidkurzemes novadā Vides pārskatu”  noteiktajam, lai konstatētu Lokālplānojumu īstenošanas radīto tiešo vai netiešo ietekmi uz vidi, Dienvidkurzemes novada pašvaldībai vismaz vienu reizi plānošanas periodā (2028. gadā) jāizstrādā monitoringa ziņojums un jāiesniedz (arī elektroniskā veidā) Birojā.


[1] Informatīvajā ziņojumā ietverti Vides pārraudzības valsts biroja secinājumi un rekomendācijas. Pilnu 2023. gada 2. oktobra atzinuma Nr. 4-03/15/2023 “Par lokālplānojuma vēja parkam “Vērgale”, Vērgales pagastā, Dienvidkurzemes novadā Vides pārskatu” tekstu skatīt Vides pārraudzības valsts biroja tīmekļa vietnē https://www.vpvb.gov.lv/lv/atzinumi