Izglītība

Pamatojoties uz Ministru kabineta 2023. gada 21. novembra apstiprināto informatīvo ziņojumu “Kompleksi risinājumi augstvērtīgai izglītības nodrošināšanai vispārējā pamata un vidējā izglītībā” un izskatot Izglītības ministrijas piedāvāto finansēšanas modeli “Programma skolā”, kā arī ņemot vērā izstrādātās “Vadlīnijas pašvaldībām par vispārējās izglītības iestāžu tīkla modeļiem un reorganizāciju veidiem”, Dienvidkurzemes novada Izglītības pārvalde veica novada skolu tīkla pārskatīšanu un sakārtošanu, veidojot efektīvu izglītības ekosistēmu.

Uzsākot vidusskolu tīkla sakārtošanu un to pabeidzot līdz 2025. gada 1. septembrim, pašvaldībai ir iespēja piedalīties investīciju plāna 3.1.1.5.i “Izglītības iestāžu infrastruktūras pilnveide un aprīkošana” īstenošanā. Pašvaldība var kandidēt uz projekta otro kārtu, kurā Atveseļošanās fonda finansējums ir 7 338 739 eiro. Otrajā projektu iesniedzēju priekšatlases kārtā piedalās pašvaldības, kuras līdz 2024. gada 31. maijam pieņēmušas un saskaņošanai nozares ministrijā iesniegušas pašvaldības domes pieņemtus lēmumus par vispārējās vidējās izglītības iestāžu tīkla sakārtošanu.

Dienvidkurzemes novada izglītības nozares virsmērķis ir kvalitatīvas izglītības nodrošināšana ikvienam novada iedzīvotājam atbilstošā, gudri pārvaldītā un mūsdienīgi aprīkotā izglītības vidē. Tāpēc pirmā rīcība ir sakārtot vidusskolu pieejamību novadā, ievērojot noteiktos kvantitatīvos kritērijus – vidusskolas posmā visās klašu grupās ne mazāk kā 60 izglītojamie.

Dienvidkurzemes novadā ir sešas vispārējās vidējās izglītības iestādes, trīs no tām atbilst šim kritērijam, taču Priekules, Vaiņodes un Nīcas vidusskolā izglītojamo skaits ir mazāks. Izvērtējot šo trīs vidusskolu kvantitatīvos un kvalitatīvos rādītājus, secināts, ka pamatskolas posms no 1. līdz 9. klasei visās šajās skolās ir stabils. Nīcā un Vaiņodē arī vidusskolas posms ir stabils, taču regresējošs tas ir Priekules vidusskolā. Tāpēc lielāka uzmanība tika pievērsta Priekules vidusskolai, domājot par tīkla sakārtošanu. Arī izvērtējot padziļināto kursu piedāvājumu vidusskolas posmā, secināts, ka Priekules vidusskolā tas neatbilst pieprasījumam – no STEM priekšmetiem padziļināti iespējams apgūt tikai matemātiku un bioloģiju.

Ņemot vērā novada specifiku un izvērtējot skolēnu attīstības dinamiku, kvalitāti un nākotnes prognozes, pieņemts lēmums Nīcas vidusskolu un Vaiņodes vidusskolu noteikt par pieejamības skolām, jo tās nodrošina vidējās izglītības apguves iespējas plašai novada teritorijai.

Pamatojoties uz veikto situācijas un informācijas izpēti, Dienvidkurzemes novada pašvaldības dome nolēma 2024./2025. mācību gadā Priekules vidusskolā neatvērt 10. klasi, bet 2025./2026. mācību gadā reorganizācijas procesu pabeigt pakāpeniski, ļaujot pabeigt uzsākto izglītības procesu tiem skolēniem, kuri šobrīd mācās vidējās izglītības posmā.