Sociālais dienests
Sociālais dienests
Sociālos darbiniekus mēdz dēvēt par pārmaiņu aģentiem, jo viņi uz saviem pleciem iznes gan daudzu cilvēku problēmas, gan arī priekus un laimes brīžus.

Sociālais dienests ikdienā risina sociālās problēmas novadā, sniedz sociālā darbinieka konsultācijas, izstrādā atbalsta plānus, piešķir pakalpojumus, vienojas par klienta līdzdarbību.

Kā liecina apkopotie dati par 2023. gadu, no sociālajiem pakalpojumiem vispieprasītākie bijuši valsts finansētie asistenta pakalpojumi (apmēram 350 personām), aprūpes mājās pakalpojumi (apmēram 90 personām), ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumi institūcijās (apmēram 145 personām), sociālās rehabilitācijas pakalpojumi vardarbībā cietušām personām (apmēram 40 personām) u.c.

Sociālais dienests pagājušajā gadā turpināja sniegt Dienas aprūpes centra un specializēto darbnīcu pakalpojumus Priekules Sociālā atbalsta centrā (pakalpojumi sniegti deviņām pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem), kā arī Dienas aprūpes centra un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus Aizputes Daudzfunkcionālajā sociālo pakalpojumu centrā (pakalpojumi sniegti 16 bērniem ar invaliditāti un sešām pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem).

2023. gada aprīlī atklāja grupu dzīvokļu māju “Sudrabi” Rucavā, kur pakalpojumus saņem četras personas. Šajā mājā cilvēki ar garīgās attīstības traucējumiem dzīvo, ikdienā dodas uz darbu vai dažādām nodarbībām, kā arī uz vietas kopā ar sociālo darbinieku kopīgi gatavo ēdienu un dara daudz ko citu, apgūstot dzīvei vajadzīgās prasmes.

Sociālais dienests turpina dalību projektā “Kurzeme visiem”, nodrošinot sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem un sniedzot sociālos pakalpojumus bērniem ar invaliditāti un viņu likumiskajiem pārstāvjiem.

Lai palīdzētu cilvēkiem, kam nav likumīgu apgādnieku, bet kuri vecuma vai funkcionālu traucējumu dēļ nespēj patstāvīgi veikt ikdienas mājas darbus un personisko aprūpi, paredzēts sociālais pakalpojums “Aprūpe mājās”, kas ir palīdzība cilvēka dzīvesvietā. Pērn novada teritorijās šo pakalpojumu nodrošināja Sociālā dienesta 11 aprūpētāji.

Mūsu novada iedzīvotājiem 14 vietās ir iespējams saņemt higiēnas pakalpojumus – nomazgāties dušā un izmazgāt veļu. Šos pakalpojumus sniedz pašvaldības izveidotajās vietās, kas aprīkotas ar attiecīgu sadzīves tehniku, vai pie pakalpojuma sniedzēja, ar kuru pašvaldība noslēgusi līgumu par attiecīgā pakalpojuma sniegšanu.

2023. gadā ir godināti 129 jubilāri nozīmīgās dzīves jubilejās:

  • 90 gadu jubileju atzīmēja 99 novada iedzīvotāji,
  • 95 gadu jubileju – 27,
  • 100 gadu jubileju – 2,
  • 103 gadu jubileju – 1.

Bieži jubilāru sveikšanā piedalījās ne tikai Sociālā dienesta darbinieki, bet arī kāds no pašvaldības vadības pārstāvjiem.

Sociālie darbinieki darbā ar ģimenēm pagājušajā gadā devās pieredzes apmaiņas braucienos, paviesojoties Pusaudžu resursu centrā Liepājā, Aizputes Daudzfunkcionālajā sociālo pakalpojumu centrā, Dobeles Sociālajā centrā un Krīžu centrā. Darbinieki piedalījās arī Labklājības ministrijas mācībās, metodiku izstrādē un aprobācijā.

Līdztekus praktiskajam darbam ar klientiem lielu daļu sociālo darbinieku laika aizņem arī darbs ar dokumentiem. 2023. gadā saņemta un izskatīta korespondence:

  • ienākošie dokumenti un iesniegumi – 10 478,
  • izejošie dokumenti – 1431,
  • pieņemti lēmumi par sociālo palīdzību un pakalpojumiem – 9600.

2024. gadā Sociālais dienests turpinās nodrošināt iedzīvotājiem nepieciešamos pakalpojumus un palīdzību, pilnveidos jau izveidotos pakalpojumus, kā arī strādās pie jaunu izveides.

Aicinām vērsties Sociālajā dienestā, lai saņemtu plašāku informāciju par katrai mājsaimniecībai pieejamo atbalstu un palīdzību.

 

Zināšanai

Izmaiņas sociālajā jomā no 2024. gada 1. janvāra

  • Garantētā minimālā ienākuma slieksnis pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā noteikts 137 eiro (iepriekš 125 eiro), pārējām personām mājsaimniecībā 96 eiro (iepriekš 87,50 eiro).
  • Trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksnis pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā noteikts 343 eiro (iepriekš 313 eiro), pārējām personām mājsaimniecībā 240 eiro (iepriekš 219 eiro).
  • Maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksnis Dienvidkurzemes novadā pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā noteikts 411 eiro (iepriekš 376 eiro), pārējām personām mājsaimniecībā 288 eiro (iepriekš 264 eiro).

 

Informāciju sagatavojusi

Oksana Strēle,

Sociālā dienesta vadītājas pienākumu izpildītāja