Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras (JSPA) izsludinātās iniciatīvas izglītības iestāžu pašpārvalžu atbalstam “Kontakts” ietvaros Aizputes vidusskola, Priekules vidusskola, Pāvilostas pamatskola, Zentas Mauriņas Grobiņas vidusskola un Vaiņodes vidusskola īstenos projektu “Dienvidkurzemes novada pašvaldības izglītības iestāžu pašpārvalžu attīstības stiprināšana”, Līguma Nr. VP2022/3-29, lai attīstītu skolu pašpārvaldes un veicinātu skolēnu labbūtību. Katra izglītības iestādes pašpārvaldes komandai piešķirti līdz 1000 eiro finansējumu savas idejas īstenošanai. Dienvidkurzemes novada pašvaldības iesniegtais projekta kopējais plānotais finansējums ir EUR 4649,68 (četri tūkstoši seši simti četrdesmit deviņi eiro, 68 centi).
Dienvidkurzemes izglītības iestādes projekta galvenās aktivitātes:
Komunikācijas izveide piecās izglītības iestāžu pašpārvaldēs un izglītojamo starpā organizējot dažādas aktivitātes pašpārvaldes telpās un ārpus izglītības iestādēm.
Aizputes vidusskolā galvenā projekta aktivitāte ir komunikācijas uzlabošana līdzpārvaldes dalībnieku starpā organizējot saliedēšanās tikšanās reizes līdzpārvaldes telpās iekļaujot spēļu vakarus, darbu grupās, debates, trīs sapulces par turpmāko darbu, kas saliedētu jauniešus, kā arī radoši darboties izgatavojot krēslus skolas vides labiekārtošanai. Līdzpārvaldes dalībnieki dosies pieredzes apmaiņas braucienā uz Valmieras 5.vidusskolu, lai iegūtu plašāku redzesloku saistībā ar līdzpārvaldes ikdienas darbu citā izglītības iestādē. Līdzpārvaldes dalībnieki tiksies divas reizes ar mentoru, kas pasniegs lekciju par mentālo veselību Aizputes vidusskolas telpās. Līdzpārvalde organizēs orientēšanos viesiem Aizputes vidusskolas skolēniem sniedzot iespēju izzināt Aizputes pilsētas apkārtni apmācot izmantot QR kodu, tādejādi veidojot piederības sajūtu vietai, kur apgūst vispārizglītojošo izglītību.
Priekules vidusskolas pašpārvaldē aktīvi iesaistās viens līdz divi skolēni no 5.-12. klasei, rīkojot un organizējot visdažādākos pasākumus ikkatram Priekules vidusskolēnam, bet pašiem pašpārvaldes dalībniekiem nav izveidota atsevišķa telpa, kur notiktu pašpārvaldes ikdienas komunikācija savā starpā visiem kopā vienā vietā. Tādēļ projekta būtiskākā aktivitāte ir šādas telpas labiekārtošana iesaistoties ikkatram pašpārvaldes dalībniekam veidojot un attīstot savstarpēju komunikāciju savā starpā, ar pedagogiem, ar skolas vadību un piesaistot mākslinieku, kas vadīs nodarbību palīdzot izprast sienas gleznojuma veidošanu un palīdzot jauniešiem konkretizēt ideju, kā izveidot mākslas darbu. Skolas vadība ir atradusi iespēju piešķirot pašpārvaldei šādu telpu, kas ir neremontēta bijušā kafejnīcas telpa. Pašpārvaldes dalībnieki ar vairākām projekta aktivitātēm plāno šo telpu atdzīvināt izveidojot tieši tādu kā paši vēlētos, lai pašpārvaldes dalībniekiem ikdienā patiktu uzturēties šajā telpā, tādejādi attīstot pašpārvaldes darbu, kas ir orientēts uz Priekules vidusskolas skolēnu savstarpējo komunikāciju un vides pilnveidošanu.
Pāvilostas pamatskolas projekta aktivitāte ir orientēta uz līdzdalību, kur pašpārvaldes dalībnieki dosies uz Aizputes jauniešu “IDEJU MĀJA”, kā norises vietu, kur notiks vienas dienas apmācības, kas ietver komandas saliedēšanās aktivitātes, diskusijas, lekcijas, līdzdalības veicināšanu caur neformālās izglītības aktivitātēm, kā arī ierosinājumu izstrādi līdzdalības veicināšanai skolā ko vēlāk skolēni būtu spējīgi paši īstenot skolā.
Zentas Mauriņas Grobiņas vidusskola projekta ietvaros dosies uz Grobiņas pagastu “Kapeļkalējiem”, kur atrodas “Jura Staļļi”, šajā teritorijā atrodas labiekārtota vieta ar lapeni. Šāda brīvdabas vieta izvēlēta, lai līdzpārvaldes dalībnieki varētu pilnveidoties ārpus vidusskolas telpām neformālā gaisotnē. Vienas dienas apmācībās paredzēta lekcija, kas notiks trīs daļās, pirmajā daļā līdzdalības kompetences pilnveidošana un sekmēšana skolas pašpārvaldes dalībnieku prasmju/iemaņu, zināšanu, vērtību un attieksmju attīstībā; otrajā daļā līdzdalība lēmumu izstrādes un pieņemšanas procesa apmācības. Veiksmīga sadarbība starp izglītojamajiem un izglītības iestādes atbalsta personām; trešajā daļā veicināta jauniešu psihoemocionālā stāvokļa uzlabošana.
Vaiņodes vidusskolas vienā projekta aktivitātē paredzēts skolēnu pašpārvaldes telpas pilnveidošana iekārtojot telpu pašpārvaldes vajadzībām. Skolēnu pašpārvaldes dalībniekiem aktīvi iesaistoties telpas uzlabošanā tiks veicināta pašpārvaldes dalībnieku kopības sajūta un piederības sajūta izglītības iestādei. Otrajā aktivitātē paredzēts pilnveidot izglītības iestādē blakus esošo ābeļdārzu sakopjot esošo teritoriju, iestādot ābeles. Kā arī labiekārtot ābeļdārzu izgatavojot spēles, galdus un soliņus, kur Vaiņodes vidusskolas skolēni varēs kontaktēties savā starpā ārpus telpām svaigā gaisā. Šo vietu varēs izmantot skola zaļās klases nodrošināšanai skolēniem brīvā dabā.
Iniciatīva “Kontakts”
Iniciatīvu projektu konkurss “Kontakts” norisinās vairākos posmos. Līdz 28. februārim notika skolu pašpārvalžu pieteikšanās mācībām. Pēc tam pašpārvalžu komandas izvēlējās projekta tematisko virzienu, savukārt laika posmā no šī gada marta līdz maijam piedalījās trīs dienu garās klātienes mācībās. To laikā dalībnieki ieguva zināšanas par izvēlēto tematisko virzienu, piedalījās ekspertu vadītās nodarbībās, kurās guva vērtīgus padomus, vērtēja situāciju savā skolā, dalījās savstarpējā pieredzē un būtiskākais - izstrādāja projektu pieteikumus. JSPA aicina ieskatīties iniciatīvas “Kontakts” komandu mācību video atskatā, kā arī 2021. gada jauniešu iniciatīvu projekta ”Labbūtības ceļakarte skolās” mācību video atskatā un projekta ietvaros izveidotajā video par projekta rezultātiem tīmekļu vietnē www.jaunatne.gov.lv
Iniciatīvas “Kontakts” projektu konkurss notiek Jaunatnes politikas valsts programmas ietvaros. Tās mērķis ir stiprināt izglītības iestāžu (vispārizglītojošo skolu un profesionālās ievirzes izglītības iestāžu) pašpārvalžu attīstību, sekmēt izglītojamo aktīvu pilsonisko līdzdalību un vairot visu izglītojamo labbūtību, tajā skaitā, sniedzot atbalstu jauniešiem Covid-19 pandēmijas radīto seku mazināšanai.
Par Jaunatnes politikas valsts programmu
Jaunatnes politikas valsts programma 2022. – 2024. gadam ir izstrādāta, lai nodrošinātu efektīvu un koordinētu jaunatnes politikas īstenošanu Latvijā un nodrošinātu ilgtermiņa un vidēja termiņa attīstības plānošanas dokumentos noteikto uzdevumu īstenošanu un rezultatīvo rādītāju sasniegšanu jaunatnes jomā.
Jaunatnes politikas valsts programmas 2022. – 2024. gadam mērķis ir ar informatīvu, metodisku un finansiālu valsts atbalstu nodrošināt darba ar jaunatni Latvijā koordināciju un attīstību, lai radītu labvēlīgu vidi jauniešu dzīves kvalitātes uzlabošanai un palīdzētu katram jaunietim uzsākt patstāvīgu dzīvi kā atbildīgam sabiedrības loceklim. Programmā ietvertie pasākumi ir pakārtoti Bērnu, jaunatnes un ģimenes attīstības pamatnostādnēs 2021. – 2027. gadam (projekts) definētajam mērķim, rīcības virzieniem un uzdevumiem, kā Jaunatnes politikas īstenošanas plānā 2021. – 2023. gadam (projekts) noteiktajam.
Par JSPA
JSPA darbojas kopš 1999. gada. Tā ir Izglītības un zinātnes ministres pakļautībā esoša tiešās pārvaldes iestāde, kuras mērķis ir veicināt jauniešu aktivitāti un mobilitāti, līdzdalību jaunatnes brīvprātīgajā darbā, neformālās izglītības un jaunatnes informācijas programmās un projektos, kā arī veicināt jauniešu neformālo izglītību saistībā ar mūžizglītību. JSPA administrē dažādas starptautiskas un nacionālas programmas: “Erasmus+”, “Eiropas Solidaritātes korpuss”, Eiropas Komisijas informācijas tīklu jauniešiem “Eurodesk”, “eTwinning”, Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmu, Jauniešu garantijas projektu “PROTI un DARI!”.
Projekts īstenots Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2022.-2024. gadam ietvaros.
Informāciju sagatavoja:
Egija Ļuļēna
JSPA Komunikācijas daļas vecākā referente
e-pasts: egija.lulena@jaunatne.gov.lv
t.: +371 67356251
Iveta Kļevcova
Dienvidkurzemes novada pašvaldība
Attīstības un uzņēmējdarbības daļa
Projektu vadītāja izglītības jomā
e-pasts: iveta.klevcova@dkn.lv
t.: +371 29983141