Katru pavasari Latvijas piekrastē gan apdzīvotās vietās, gan ārpus tām sastopami aizsargājamās sugas pelēkā roņa (Halichoerus grypus) mazuļi, kas izlīduši no ūdens, lai liedagā sauļotos un atpūstos. Lūgums iedzīvotājiem tos neaiztikt, lai neapdraudētu sevi un dzīvniekus.

Roņi

Lai roņu mazuļus saudzētu:

  • netuvojieties un nedzeniet tos ūdenī – roņi jūras krastā atpūšanas un sauļojas;
  • turiet suni pavadā – nepieskatīti suņi bieži sakož ronēnus, radot tiem dzīvībai bīstamus savainojumus;
  • ziņojiet par savainotajiem vai ļoti savārgušajiem roņiem Dabas aizsardzības pārvaldei Kurzemē pa tālruni +37129461880;
  • par Dienvidkurzemes novada piekrastē atrastiem mirušiem roņiem pašvaldības policijai pa tālruni +37126625333

Dabas aizsardzības pārvaldes speciālisti novērojuši, ka, pateicoties veiksmīgai sadarbībai, gan informējot iedzīvotājus, gan arī nodrošinot regulāras pašvaldības policijas patruļas liedagā, būtiski mazinājies savainoto ronēnu skaits. Tā 2020. gada pavasarī pārvaldes inspektori speciālistu aprūpei Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā nogādāja 18 suņu sakostus roņu mazuļus, diemžēl nevienu izglābt neizdevās. 2021. gadā saņemti teju 500 zvani par liedagā konstatētajiem roņu mazuļiem, kopumā uz zoodārzu nogādāti trīs savainoti roņi. Turpmākajos gados novērots, ka cilvēki sociālajos tīklos aktīvi konsultēja cits citu par pareizu rīcību, kā rezultātā 2022. gadā pārvalde saņēma vien 250 zvanus un uz zoodārzu nogādāti 4 savainoti ronēni, bet jau 2023. gadā saņemto zvanu skaits samazinājās līdz 200 un palīdzība bija nepieciešama tikai 3 roņu mazuļiem.

Dabas aizsardzības pārvaldes speciālisti atgādina, ka suņu atrašanos pludmalē bez pavadas ierobežo vairāki normatīvie akti, tostarp:

  1. Ministru kabineta 04.04.2006. noteikumu Nr. 266 “Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai” 12., 13. un 14. pants.
  2. Ministru kabineta 10.01.2012. noteikumu Nr. 38 „Peldvietas izveidošanas un uzturēšanas kārtība” 13. pants.

Papildus augstāk minētajam Dzīvnieku aizsardzības likuma 5. panta 2. daļa, nosaka, ka mājas dzīvnieka īpašniekam ir pienākums nodrošināt, lai dzīvnieks netraucētu un neapdraudētu cilvēkus vai citus dzīvniekus.