No 2020. gada 1. janvāra mājokļos obligāti ir jābūt uzstādītiem dūmu detektoriem, kas brīdinātu cilvēkus par izcēlušos ugunsnelaimi un ļautu savlaicīgi vērsties pēc palīdzības. Savukārt privātmājās papildus dūmu detektoram jābūt arī ugunsdzēsības aparātam.
Ugunsgrēki paņem cilvēku dzīvību. Nelaime daudzos gadījumos būtu novēršama, ja mājoklī būtu uzstādīts dūmu detektors, kas ar spalgu skaņas signālu ziņo, ja mājoklī izveidojusies ugunsgrēka situācija.
Kā liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) statistika, vairums gadījumos Latvijā ugunsgrēkos bojā gājušo miruši nevis no fiziskiem apdegumiem, bet nosmokot savās guļamistabās vai saindējoties ar toksiskiem produktiem, kas rodas, sadegot mājokļa sadzīves priekšmetiem. Daudzkārt tas notiek nakts stundās, kad cilvēki devušies pie miera.
Detektora uzstādīšana ir vienkārša – to piestiprina pie griestiem skrūvēm vai abpusējo līmlenti. Vispiemērotākā vieta tā izvietošanai ir guļamistabas un gaiteņu griesti netālu no durvīm. Dūmu detektoru nevajadzētu likt virtuvē un vannas istabā, jo jūtīgās ierīces var nostrādāt maldinoši Uz dūmu detektora korpusa ir jābūt CE marķējumam un informācijai par atbilstību Eiropas standartam EN 14604.
Uz autonomā dūmu detektora atrodas testa poga, kuru nospiežot var pārliecināties, vai tas strādā. Nostrādājot dūmu detektoram, to var izslēgt divos veidos: ierīcē izpūšot elementu, kas reaģē uz dūmiem, vai atverot vaļā korpusa pārsegu un atvienojot kronas bateriju no strāvas.
Ja notikusi ugunsnelaime, nekavējoties jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112 – jāizsauc ugunsdzēsēji glābēji.