2014. gada 1. oktobrī stājās spēkā jauns būvniecības procesa regulējums, kas nosaka, ka maksimālais būvdarbu veikšanas termiņš ir astoņi gadi. Regulējums attiecas arī uz visiem būvobjektiem (savrupmājas, saimniecības ēkas, dārza mājas u.c), kuru realizācijai būvatļauja izsniegta pirms 2014. gada 1. oktobra. Minētās būves nododamas ekspluatācijā līdz 2022.gada 1. oktobrim.

Likums “Par nekustamā īpašuma nodokli” nosaka, ja tiek pārsniegts maksimāli noteiktais būvdarbu veikšanas ilgums, piemērojams paaugstināts nekustamā īpašuma nodoklis - 3% apmērā no lielākās turpmāk minētās kadastrālās vērtības: būvei piekritīgās zemes kadastrālās vērtības vai būves kadastrālās vērtības. Paaugstinātais nodoklis tiek maksāts līdz brīdim, kad būve tiek nodota ekspluatācijā.

Lai nebūtu jāsaskaras ar nepatīkamo pārsteigumu un jāmaksā paaugstināts nekustamā īpašuma nodoklis, Dienvidkurzemes novada Būvvalde (turpmāk - Būvvalde) aicina sakārtot būvniecības procesu un nodot būves ekspluatācijā.

Jaunu būvju būvniecība, esošu būvju pārbūve un atjaunošana daudziem nav ikdienišķs process.

Ja nav saglabājies projekts vai būvatļauja, tad vispirms ir jāpārbauda, vai iecere vispār ir saskaņota ar Būvvaldi un vai ir saņemta būvatļauja.

Ja, konsultējoties ar speciālistiem, būvniecības dokumenti ir sakārtoti un saņemta būvatļauja, būves ir uzbūvētas, bet vēl nav nodotas ekspluatācijā, jo šķiet, ka kaut kas vēl īsti nav pabeigts, vai ir neskaidrības, kādi dokumenti nepieciešami būves nodošanai ekspluatācijā un ierakstīšanai zemesgrāmatā, Būvvalde sniedz turpmākos padomus.

Normatīvie akti nosaka, ka ēku ir pieļaujams pieņemt ekspluatācijā, ja ir pilnīgi pabeigti vispārējie būvdarbi un inženiertīklu izbūve, veikta fasādes apdare un ir labiekārtota teritorija ielas pusē, kā arī dzīvojamai mājai ir iekārtota vismaz viena dzīvojamā telpa, virtuve un sanitārais mezgls, kā arī sanitārās iekārtas ir pievienotas inženiertīkliem.

Lai nodotu ekspluatācijā būvi, ko būvētājs visbiežāk būvējis saviem spēkiem, būs nepieciešams:

1. Ēkas vai telpu grupas kadastrālā uzmērīšana (ēkas inventarizācijas lieta), kuru veic Valsts zemes dienests;

2. Ēkas vai tās daļas, ārējo inženiertīklu, citu vienlaikus izbūvētu būvju horizontālās un vertikālās novietnes izpildmērījums, kuru var pasūtīt pie jebkura sertificēta mērnieka vai mērniecības uzņēmuma;

3. Būvēm, kurām ir paredzēta elektroinstalācija, nepieciešama elektroinstalācijas pārbaudes dokumentācija. Šādu pārbaudi veic un dokumentāciju izstrādā sertificēts elektrotehniķis, vai uzņēmums, kurš veic elektroietaišu un tehnisko parametru mērīšanu un pārbaudi;

4. Būvēm, kurām paredzēta apkure, nepieciešams apkures ierīces, iekārtas, dūmvadu un dabīgās ventilācijas kanālu tehniskā stāvokļa pārbaudes aktu. Šo pārbaudi veic sertificēti skursteņslaucītāji;

5. Apliecinājums par ēkas vai tās daļas gatavību ekspluatācijai. Šo dokumentu Būvniecības informācijas sistēmā sagatavo un apstiprina būvniecības ierosinātājs. Būvniecības ierosinātājs var vērsties Būvvaldē, un Būvvaldes darbinieki, iespēju robežās, palīdzēs sagatavot apliecinājumu par būves gatavību ekspluatācijai.

Atkarībā no būvniecības ieceres, lai būvi nodotu ekspluatācijā, var būt nepieciešams sagatavot vēl citus dokumentus, kā, piemēram, ja ir veiktas izmaiņas būvdarbu veikšanas laikā, Būvvaldē ir jāiesniedz izmainītās būvprojekta daļas. Ja pie būvprojekta saskaņošanas ir bijuši izsniegti tehniskie noteikumi no institūcijām, nepieciešami tehnisko noteikumu izsniedzēju atzinumi par būves gatavību nodošanai ekspluatācijā.

Lai saņemtu precīzu informāciju, kādi dokumenti būs nepieciešami, lai nodotu ekspluatācijā konkrētu būvi, lūdzam sazināties ar Dienvidkurzemes novada būvvaldi e-pastā vai pa telefonu. Kontaktinformācija atrodama: www.dkn.lv.

Ja tomēr būvētājam kāda iemesla dēļ neizdosies būvi nodot ekspluatācijā līdz noteiktajam termiņam, termiņu ir iespējams pagarināt.

Normatīvajos aktos noteikts, ka būves ekspluatācijā nodošanas termiņu pagarina uz būvniecības ierosinātāja pieprasīto laiku, ja ir pieejama aktuāla būves kadastrālās uzmērīšanas (inventarizācijas) lieta un iesniegts ēkas novietnes un tai izbūvēto ārējo inženiertīklu izpildmērījumu plāns, kā arī uz pieprasīto pagarinājuma termiņu izsniegtas būvdarbu veicēja civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polises kopija.

Šādos gadījumos Būvvalde pieņems lēmumu par termiņa pagarinājumu uz noteiktu būvniecības ierosinātāja pieprasīto laiku, kurā, savukārt, pašvaldība var aplikt būvi ar paaugstinātu nekustamā īpašuma nodokli.

Iespējams, ka gadu gaitā ir pazudis būvprojekts vai būvatļauja. Arī tādā gadījumā aicinām vērsties Būvvaldē, lai saņemtu būvatļaujas un/vai būvprojekts kopijas, ja šāda informācija ir Būvvaldes rīcībā.

Pēc būves nodošanas ekspluatācijā atcerēsimies, ka tikai ieraksts Zemesgrāmatā apliecina, ka jūsu būvētā būve ir jūsu īpašums.

 

Dienvidkurzemes novada Būvvalde

buvvalde@dkn.lv