Bernāti

Ceturtdien, 20. jūnijā Bernātu pludmalē un atpūtas vietā „Liedagi” Medzes pagastā pacelts dabas pieejamības sertifikāta “NaaC” zaļi balti zaļais karogs, kas apliecina, ka abas šīs Dienvidkurzemes novada piekrastes atpūtas vietas atbilst dabas pieejamības kritērijiem un tās var izmantot visi – sākot ar cilvēkiem ratiņkrēslā un beidzot ar ģimenēm ar maziem bērniem.

Medze

Medzes pagastā “Liedagos” šīs novērtējums saņemts jau trešo reizi. Iepriekš zaļi balti zaļais karogs pasniegts bijušā Grobiņas novada laikā. Tikko pasniegts, jaunais karogs jau plīvoja mastā, savukārt Bernātu pludmalē masts vēl jāuzstāda.

Pludmaļu pieejamību novērtē un  sertifikāta “NaaC” karogus pasniedz organizācija “Latvijas Zaļā kustība”. “Šis nav sertifikāts, ko piešķir uz visiem laikiem, tas katru gadu jānopelna no jauna,” sacīja “Latvijas Zaļās kustības” valdes priekšsēdētājs, paskaidrojot, ka nopelnīšana – tas nozīmē, ka no gada uz gadu jānodrošina vides pieejamība. Viņš arī minēja svarīgākos kritēriju, pēc kuriem vērtē vides pieejamību pludmalēs: pirmkārt, automašīnu stāvvietai jābūt pietiekami plašai, lai ērti izņemt invalīdu ratiņus, tos novietot pie durvīm, lai cilvēks var pārsēsties; otrkārt, svarīga slīpa nobrauktuve uz pludmali un atpūtas vietām; treškārt, svarīgi, lai izvietoto informāciju ērti varētu izlasīt cilvēki ratiņkrēslos – tai jābūt novietotai zemu un tuvu pie taciņām un, ceturtkārt, ļoti svarīgi, lai būtu tualete, kas ērti izmantojama arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Par tualetēm runājot – jau iepriekš šī sertifikāta pasniedzēji gan Bernātu stāvlaukumā, kas atrodas pie kafejnīcas “Dzintariņš”, gan atpūtas vietā “Liedagi” dāvinājuši šādas tualetes.

Pasniedzot sertifikāta “NaaC” karogus Dienvidkurzemes novada pludmalēm, Invalīdu un viņu draugu apvienību “Apeirons” valdes priekšsēdētājs Ivars Balodis, vēlēja: “Viena lieta ir šādas vietas iekārtot, bet cita – tās uzturēt kārtībā, tāpēc es jums novēlu, lai izdodas uzturēt šīs vietas un novadā labiekārtot arī citas.”

Dienvidkurzemes novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Raivis Kalējs, saņemot sertifikāta “NaaC” karogu, sacīja: “Prieks, ka mūsu novadā īstenotos projektus, kas vērsti ne tikai uz vides saglabāšanu un antropogēnās slodzes samazināšanu, bet arī vides pieejamību, novērtē arī plašākā mērogā. Tas liek sasparoties un ar līdzīgu redzējumu skatīties uz citām atpūtas vietām.”

 

UZZIŅAI

  • 2018. gadā par godu Latvijas Simtgadei “Latvijas Zaļā kustība” kopā ar Invalīdu un viņu draugu apvienību “Apeirons” izstrādāja jaunu dabas pieejamības sertifikātu – NaaC (“Nature Accessible”).
  • Sertifikāts balstās uz konkrētu kritēriju īstenošanu un universālā dizaina principu ievērošanu dabas objektos.
  • Tam ir divi līmeņi:

- dzeltenais sertifikāts, kas apliecina, ka konkrētais dabas objekts ir gandrīz pieejams, bet tomēr trūkst atsevišķi dabas pieejamības un universālā dizaina elementi, kas konkrēto objektu padarītu pilnīgi pieejamu un izmantojamu,

  • zaļais sertifikāts kā augstākais līmenis, kopā ar “NaaC” karoga piešķiršanu apliecina, ka konkrētais dabas objekts ir pilnīgi pieejams, sākot ar atbilstošu auto stāvvietu cilvēkiem ar invaliditāti un beidzot ar pieejamu universālu tualeti.

 

ZINĀŠANAI

Organizācija “Latvijas Zaļā kustība”  programmas “Saglabāsim Latvijas kāpas” vairāku projektu ietvaros tika veikta piekrastes publiskās infrastruktūras labiekārtošana, lai nodrošinātu dabas objektu un publiskās infrastruktūras pieejamību. Pateicoties Koalīcijas par tīru Baltiju (CCB) un Baltijas jūras Aizsardzības fonda (BaltCF) atbalstam, pēdējo piecu gadu laikā ir atjaunoti jeb no jauna izbūvēti vairāki dabas pieejamības atpūtas objekti – Ainažos, Jūrkalnē, Mērsragā, Kaltenē, Ķesterciemā, Engurē, Bērzciemā, Bernātos un Ventspils poligonā.